west
midwest
northeast
south
Close
Don't see your location? email us at info@futurecity.org or call 877-636-9578
New Jersey
Regional Coordinator: Sunny Mullen

newjersey@futurecity.org

2016-2017 Participating School Roster

Registration for the 2016-2017 has closed. 

Below is the most recent list of schools to sign up for the 2016-2017 competition!

School City
Academy of Saint Paul Ramsey
Bedminster Township School Bedminster
Brielle Elementary School Brielle
Clinton Public School Clinton
Doane Academy Burlington
East Orange STEM Academy East Orange
Edgar Middle School Metuchen
Fords Middle school Fords
Franklin Borough School Franklin
Frelinghuysen Middle School Morristown
Greenwich Township School District Gibbstown
H.B. Whitehorne Middle School Verona
H.W. Mountz School Spring Lake
Hackettstown Middle School Hackettstown
Harding Township School Harding Township
Heritage Middle School Livingston
Hoboken Charter School Hoboken
International School of Aruba Princeton
Iselin Middle School Iselin
JerseySTEM Chatham
Keyport Schools Oceanport
Lawton C. Johnson Summit Middle School Summit
Lester C. Noecker School Roseland
Mansfield Township Elementary School Port Murray
Miftaahul Uloom Academy Union City
Montague Elementary School Montague
Noble Leadership Academy Hawthorne
Northfield Community School Northfield
Old Turnpike School Califon 
Olson Middle School Tabernacle
Our Lady of Guadalupe Academy Elizabeth
Readington Middle School  Whitehouse STation
Rumson School District Rumson
Sparta Middle School Sparta
St. Anthony School Hawthorne
St. Joseph Academy Bogota
St. Vincent Martyr School Madison
Thomas Grover Middle School West Windsor
Township of Ocean Intermediate Schools Ocean
Transfuguration Academy Bergenfield
USR Girl Scouts Saddle River
Upper School Englewood Cliffs
Upper Township Middle School Petersburg
Veterans Memorial Middle School Brick 
Watchung Borough Schools Watchung

 

Google Map of Participating Schools

Click on the map to go to the Google Maps page.

 

 

UD: 11/01/16