west
midwest
northeast
south
Close
Don't see your location? email us at info@futurecity.org or call 877-636-9578
New York Albany
Regional Coordinator: Diane Bertok

newyork_albany@futurecity.org

Congrats to New Lebanon Jr/Sr High School, 2014-2015 FC Winners!

Congrats to New Lebanon Jr/Sr High School, who are this year's winners of the 2014-2015 Capital District Future City Competition. They will go on to Washington DC in February to represent our region at the Future City National Competition! 

The complete list of this year's winners is as follows: 

First Place 
New Lebanon Jr/Sr. High School
Award sponsored by Capital District Engineers Week 

Second Place 
Richard H. O'Rourke Middle School
Award sponsored by American Society of Highway Engineers (ASHE), Albany Section

Third Place
Farnsworth Middle School
Award sponsored by AECOM 

Fourth Place
Acadia Middle School
Award sponsored by American Council of Engineering Companies (ACEC) of New York State 

Fifth Place
Niskayuna
Award sponsored by Siemens Industry, Inc. 

Best Computer Design City
Koda Middle School
Award sponsored by Computer Sciences Corporation (CSC) 

Best Essay
Richard H. O'Rourke Middle School
Award sponsored by CHA 

Best Model Design
Richard H. O'Rourke Middle School
Award sponsored by Dresser-Rand 

Best Future City Presentation
Richard H. O'Rourke Middle School
Award sponsored by Proctors 

Most Innovative Moving Part 
Mont Pleasant Middle School
Award sponsored by Stantec Consulting Services, Inc. 

Excellence in the Design of a City
Acadia Middle School
Award sponsored by architecture+ 

2015 Rookie of the Year
Niskayuna
Award sponsored by CDM Smith 

Student Vote "Best City to Live In" 
Schalmont Middle School
Award sponsored by American Public Works Association (APWA) 

ABCD Best Design and Construction of a Bridge
Academy of the Holy Names
Award sponsored by Association for Bridge Construction and Design (ABCD), Eastern NY Chapter 

Best Utilization of a Transportation System
New Lebanon Jr/Sr High School
Award sponsored by Foit-Albert Associates 

Best Green Roadway Design 
Schalmont Middle School
Award sponsored by The Gorman Group 

Most Innovative Transportation System 
Saratoga Central Catholic School - Coloniae in Marte
Award sponsored by Barton & Loguidice, DPC 

Best Public Transportation System
Gowana Middle School
Award sponsored by Capital District Transportation Authority (CDTA) 

Most Sustainable Transportation System
Mater Christi School
Award sponsored by HDR, Inc. 

Best Futuristic Personal Transportation System
Saratoga Central Catholic School - Over the Moon
Award sponsored by Institute of Transportation Engineers (ITE) - NY Upstate Section 

Best Air Transportation Design 
LaSalle School
Albany County Airport Authority

Excellence in Environmental Stewardship
Ballston Spa Middle School
Award sponsored by C.T. Male Associates

Best Green Design Model
Broadalbin-Perth Middle School
Award sponsored by The Chazen Companies 

Most Sustainable Food Production System
Saratoga Central Catholic School - Marzonia
Award sponsored by American Society of Agricultural and Biological Engineers (ASABE) 

Most Innovative Design/Construction Approach to Achieving Environmental Sustainability
Koda Middle School
Award sponsored by Greenman-Pedersen, Inc. (GPI) 

Most Innovative Approach to Water/Wastewater Treatment
Academy of the Holy Names
Award sponsored by Erdman Anthony 

Best Green Architecture
Coxsackie-Athens Middle School
Award sponsored by CSArch 

Best Management of Water Resources
RPI Step
Award sponsored by ARCADIS 

Excellence in Efficient Energy Applications
Academy of the Holy Names
Award sponsored by Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), Schenectady Section 

Best Complete Streets Design
Richard H. O'Rourke Middle School
Award sponsored by Creighton Manning Engineering, LLP 

Best Land Surveying Practices
Farnsworth Middle School
Award sponsored by NCEES

Most Accessible City
Saratoga Central Catholic School - Zero Gravity
Award sponsored by Omni Housing Development, LLC 

Best Planned Future City Award
Niskayuna
Award sponsored by Capital District Planners Association (CDPA) 

Most Innovative Use of Green Space for a Community
Liberty Partnerships Program
Award sponsored by M.J. Engineering and Land Surveying, P.C. 

Most Neighborly City
St. Mary's Institute
Award sponsored by Stewart's Shops 

Most Innovative Design of Agricultural Infrastructure
LaSalle Institute
Award sponsored by American Society of Civil Engineers (ASCE), Mohawk-Hudson Section 

Most Creative Use of Recycled Materials in the Construction of the Model
Zoller School
Award sponsored by Construction Specifications Institute (CSI) - Eastern NY Chapter 

Most Structurally Sound City
New Lebanon Jr/Sr High SChool
Award sponsored by Ravi Engineering and Land Surveying, P.C. 

Best Use of Construction Materials
Flood Brook School
Award sponsored by The D.A. Collins Companies