New York Albany

Regional Coordinator: Diane Bertok

And the winner of the 2017-18 Capital District Future City Competition is....

 

 

First Place
Sponsored by Capital District Engineers Week
Richard H. O'Rourke Middle School
"Spartageneria" 

Second Place
Sponsored by the American Society of Highway Engineers (ASHE), Albany Section
Flood Brook Middle School
"Kaha'u" 

Third Place
Sponsored by AECOM
Broadalbin-Perth Middle School
"Fountainous" 

Fourth Place 
Sponsored by Siemens Industry, Inc. 
Acadia Middle School
"Tochi To Mizu" 

Fifth Place 
Sponsored by the American Council of Engineering Companies (ACEC) of New York-Eastern Region
Schalmont Middle School
"Vallis" 

Best Computer Design City
Sponsored by CSRA, Inc. 
Richard H. O'Rourke Middle School

Best Essay
Sponsored by CHA Consulting, Inc. 
Flood Brook Middle School

Best Model Design
Sponsored by CDM Smith 
Richard H. O'Rourke Middle School

Best Future City Presentation
Sponsored By The Sage Colleges
Richard H. O'Rourke Middle School

2017 Rookie of the Year
Sponsored by Advance Engineering & Surveying, PLLC
Voorheesville Public Library

Best City to Live In
Sponsored by American Public Works Association
Acadia Middle School

Most Innovative Moving Part
Sponsored by Stantec Consulting Services, Inc. 
Schalmont Middle School

Best Utilization of a Transportation System
Sponsored by Foit-Albert Associates
Schalmont Middle School

Best Public Transportation System 
Sponsored by the Capital District Transportation Authority (CDTA) 
St. Thomas the Apostle School

Best Air Transportation Design
Sponsored by the Albany County Airport Authority
Gowana Middle School

Best Complete Streets Design
Sponsored by Creighton Manning Engineering, LLP
Koda Middle School

ABCD best Design and Construction of a Bridge
Sponsored by the Association for Bridge Construction and Design (ABCD), Eastern New York Chapter
Schoharie Mohawk Initiative for Science and Technology

Best Pedestrian Accessibility
Sponsored by Troy Sand and Gravel/Bonded Concrete
Acadia Middle School

Best Use of Innovation in Transportation
Sponsored by Rifenburg Contracting Corp. 
Voorheesville Public Library

Most Innovative Transportation Infrastructure
Sponsored by Barton & Loguidice, D.P.C. 
St. Thomas the Apostle School

Best Green Roadway Design
Sponsored by The Gorman Group
Mater Christi School

Most Sustainable Transportation System
Sponsored by HDR, Inc. 
Maple Avenue Middle School: Outlook Bay 

Best Futuristic Personal Transportation System 
Sponsored by the Institute of Transportation Engineers (ITE) - New York Upstate Section
Blue Creek Elementary School

Most Age-Friendly Transportation System 
Sponosred by Valley Paving & Construction
RPI STEP 

Most Innovative Sustainable Design
Sponsored by Greenman-Pedersen, Inc. (GPI) 
Latham Ridge Elementary School: Oceanopolis

Excellence in Environmental Stewardship
Sponsored by C.T. Male Associates
Maple Avenue Middle School: San Maple

Innovative Recycling in Public Places
Sponsored by County Waste & Recycling
Hackett Middle School

Best Green Design Model 
Sponsored by The Chazen Companies
Flood Brook Middle School

Best Use of Recycled Materials in a Model 
Sponsored by McFarland Johnson
Coxsackie-Athens Middle School

Best Planning of Utility Systems
Sponsored by Erdman Anthony
Richard H. O'Rourke Middle School

Most Innovative Use of Renewable Energy
Sponsored by the Albany Society of Engineers Foundation (ASEF) 
Hackett Middle School

Excellence in Efficient Energy Applications
Sponsored by IEEE, Schenectady Section
Boght Hills Elementary School

Best Management of Water Resources
Sponsored by ARCADIS 
Forts Ferry Elementary School

Best Re-Use of Energy or Resources
Sponsored by Bayly's 
Latham Ridge Elementary School: Qumo

Best Planned Future City Award
Sponsored by Constructive Copy
Broadalbin-Perth Middle School

Most Innovative Use of Green Space for a Community
Sponsored  by M.J. Engineering and Land Surveying, P.C.
Blessed Sacrament School

Most Neighborly City
Sponsored by Stewart's Shops
Loudonville Elementary School

Best Land Surveying Practices
Sponsored by NCEES
Maple Avenue Middle School: San Maple

Best Use of Regional Zoning
Sponsored by Bergmann Associates
Boght Hills Elementary School

Best Planning of an Age-Friendly City
Sponsored by Bohler
Farnsworth Middle School

Most Innovative Architecture
Sponsored by architecture+
Blessed Sacrament School

Most Sustainable Building
Sponsored by Construction Specifications Institute (CSI), Eastern New York Chapter
Gowana Middle School

Best City Skyline
Sponsored by Screen-It
Schoharie Mohawk Initiative for Science and Technology

Best Green Architecture
Sponsored by CSArch
The Susan O'Dell Taylor School

Best Use of Construction Materials
Sponsored by the D.A. Collins Companies
Broadalbin-Perth Middle School

Best Age-Friendly Architectural Design
Sponsored by Camelot Print & Copy Centers
Maple Avenue Middle School: Sunset Cove