New England

Regional Coordinator: Reed Brockman, P.E.

Newtopia is heading to DC!

It was a beautiful Saturday as the 27 well-prepared teams arrived the New England Regional Finals. With a new coordinator, Alyson Stuer, and in a new home, Watertown Middle School, there was an incredible energy in the building as the students discussed their cities, their plans for being resilient in the event of a natural disaster, ans a whole broad range of concepts they have researched for the competition. 

The top 3 teams were selected to present before the full crowd in the final round.  The 3 were Newtopia, Peluang and Silver Bay.  We are very proud of the team that will represent New England this year in Washigton DC: Newtopia from the Derby Academy in Hingham.  The students are Axel F, Colin F, and Penelope T. CONGRATS!!!

An album of all photos from the day is located at https://www.amazon.com/photos/share/RkotdwYmaD8NMjZVQ63XWAKsu59pc7TAFmrxX3nsivO (Updated link)

The team's teacher, Kathleen Malone was named 2017 Teacher of the Year and praised the Future City Competition at the Massachusetts STEM Summit during her acceptance speech, which played a significant role in the growth of the New England Regional program.

Run by the Boston Society of Civil Engineers Section of ASCE and sponsored by a long list of companies, over 50 volunteers were on hand to run the day's events at which an estimated 300 people were present. Kate Bowe, a chemical engineer who was on a Future City team that went to the National Finals a decade ago, ran hands-on activities during the scoring times between final rounds. Alicia DiCecca ran all the scoring, as she has for many years. Michael Littman did a wonderful job coordinating with the teachers and Sofia Puerto did an equally great job coordinating the volunteers. It takes a huge team to run the competition: Sainey Badjie has been posting updates all year about the competition and will be traveling to DC with the team. Bryan and Kristen Paul have been helping run the competition for years, Alex Bonnar, who runs the Ralph Salvucci online bridge design contest, and Jim Velino, who runs the BSCES Model Bridge Competition that will take place the day before the Patriots win Superbowl LIII (at Wentworth Institute of Technology -- the bridge contest, not the Superbowl), have also played a large role for years. Betsy Schwartz and Josh McGinn have also served major roles in making the day happen.

People's Choice: New Green (Derby Academy, Hingham MA)

Best Energy System: Monomon (Birchland Park Middle School, East Longmeadow MA)

Best Moving Part: Notsgnikwen (The Provincetown Schools, Provincetown MA)

Most Sustainable City: La Dorata (Saco Middle School, Saco ME)

Public Safety Award: Araw City (Eliis School, Fremont NH)

Best Educational System: Electron City (South Shore Charter Public School, Norwell MA)

Best Disaster Response: Araw City  (Eliis School, Fremont NH)

Citizen Engagement Award: Salem (Dr. Albert F. Argenziano School, Somerville MA)

Best Transportation System: Kokoronashi (Masconomet Regional Middle School, Boxford/Middleton/Topsfield MA)

Most Innovative Material Use: Poseidon Falls (Derby Academy, Hingham MA)

Best Water System: Future 5-Tastic Hood (Foxborough Regional Charter School, Foxborough MA)

Most Resilient Infrastructure: New Green (Derby Academy, Hingham MA)

Best Land Surveying Practices: Elasticity (Curious Science and Learning, Chelmsford MA)

Best Food Supply System: Aphrodite Falls (Derby Academy, Hingham MA)

Most Inclusive Community: Jetson City (JFK Middle School, Enfield CT)

Best Public Recreation Spaces: New Green  (Derby Academy, Hingham MA)

Most Futuristic City  (The Provincetown Schools, Provincetown MA)

Best Presentation: Newtopia  (Derby Academy, Hingham MA)

Best Model: Peluang (Masconomet Regional Middle School, Boxford/Middleton/Topsfield MA)

Best Health Care System: Peluang (Masconomet Regional Middle School, Boxford/Middleton/Topsfield MA)

Best Virtual City: Newtopia  (Derby Academy, Hingham MA)

Best Essay: Peluang (Masconomet Regional Middle School, Boxford/Middleton/Topsfield MA)

Here are the scores:

Finals Competition
Place Region School City Virtual City 
Score
City Essay 
Score
Project Plan 
Score
City Model (Finals) 
Score
City Presentation (Finals) 
Score
Penalties Final Score
1 NENG Derby Academy Newtopia 46.333 49.000 10.000 50.000 64.000 5 214.333
2 NENG Masconomet Regional Middle School Peluang 27.000 51.000 10.000 53.000 64.000 6 199.000
3 NENG Derby Academy Silver Bay 42.667 40.500 10.000 36.000 55.000 0 184.167

Preliminary Round

Place Region School City Virtual City 
Score
City Essay 
Score
Project Plan 
Score
City Model 
Score
City Presentation 
Score
Penalties Final Score
1 NENG Derby Academy Newtopia 46.333 49.000 10.000 57.000 67.000 5 224.333
2 NENG Masconomet Regional Middle School Peluang 27.000 51.000 10.000 68.000 64.000 6 214.000
3 NENG Derby Academy Silver Bay 42.667 40.500 10.000 58.000 57.000 0 208.167
4 NENG Masconomet Regional Middle School Kokoronashi 37.333 45.667 10.000 46.000 54.000 1 192.000
5 NENG Derby Academy Aphrodite Falls 34.000 41.333 10.000 50.000 56.000 1 190.333
6 NENG Derby Academy New Green 42.000 49.333 10.000 48.000 41.000 0 190.333
7 NENG Foxborough Regional Charter School Team 3 (Beyond the Limit) 32.000 50.000 10.000 50.000 61.000 13 190.000
8 NENG Saco Middle School La Dorada 36.667 46.000 10.000 49.000 49.000 1 189.667
9 NENG Curious Science & Learning Elasticity 40.333 38.000 10.000 50.000 53.000 5 186.333
10 NENG Derby Academy Nova Civitate 39.000 30.667 5.000 55.000 55.000 0 184.667
11 NENG Derby Academy Laetus 45.667 48.667 10.000 32.000 27.000 0 163.333
12 NENG Derby Academy Blue Monument Valley 35.667 34.333 10.000 41.000 41.000 0 162.000
13 NENG Foxborough Regional Charter School Team 2 (Future 5-Tastic) 20.000 49.500 10.000 48.000 47.000 18 156.500
14 NENG Derby Academy Poseidon Falls 43.500 35.667 10.000 33.000 35.000 1 156.167
15 NENG Ellis school Araw City 40.333 44.000 0.000 52.000 46.000 30 152.333
16 NENG Derby Academy Vida Loca 38.333 27.000 10.000 40.000 36.000 1 150.333
17 NENG Derby Academy Baile Iontach 33.667 38.250 10.000 29.000 34.000 1 143.917
18 NENG Derby Academy Electric Sun 39.000 27.667 10.000 39.000 34.000 6 143.667
19 NENG Derby Academy Gemstone Cove 36.667 30.333 10.000 36.000 30.000 1 142.000
20 NENG JFK Middle School Jetson City 9.333 29.333 10.000 42.000 48.000 1 137.667
21 NENG Provincetown Schools Notsgnikwen 0.000 21.000 10.000 55.000 59.000 17 128.000
22 NENG South Shore Charter Public School Electron City 17.333 35.000 0.000 35.000 50.000 15 122.333
23 NENG Foxborough Regional Charter School Team 1 (KIWI) 0.000 28.333 10.000 46.000 44.000 8 120.333
24 NENG JFK Middle School Dream City 4.667 23.000 10.000 33.000 37.000 1 106.667
25 NENG Dr. Albert F. Argenziano School Salem 44.333 0.000 0.000 36.000 33.000 11 102.333
26 NENG Birchland Park Middle School Monomon 0.000 36.000 0.000 39.000 35.000 11 99.000
27 NENG Natick Public Schools Safe City 0.000 11.000 0.000 49.000 51.000 14 97.000