New York Albany

Regional Coordinator: Diane Bertok

Richard H. O'Rourke Middle School wins the 2019 Capital District Regional Competition

First Place
Richard H. O'Rourke Middle School
Sponsored by Capital District E-Week

Second Place
Broadalbin-Perth Middle School
Sponsored by the American Society of Highway Engineers (ASHE), Albany Section

Third Place
Lisha Kill Middle School
Sponsored by CHA Consulting, Inc.

Fourth Place
Farnsworth Middle School
Sponsored by Siemens Industry

Fifth Place
Mater Christi School
American Council of Engineering Companies (ACEC) of New York-Eastern Region

Best Computer Design City
Richard H. O'Rourke Middle School
Sponsored by Greenman-Pedersen, Inc. 

Best Essay
Richard H. O'Rourke Middle School
Sponsored by AECOM

Best Model Design
Richard H. O'Rourke Middle School
Sponsored by CDM Smith 

Best Future City Presentation
Richard H. O'Rourke Middle School
Sponsored by The Sage Colleges

2019 Rookie of the Year Award
Lisha Kill Middle School
Sponsored by Advance Engineering & Surveying, P.C. 

Best City to Live In 
Coxsackie-Athens Middle School
Sponsored by the American Public Works Association (APWA) 

Most Innovative Moving Part 
Richard H. O'Rourke Middle School
Sponsored by Stantec Consulting Services, Inc. 

Best Utilization of a Transportation System
Acadia Middle School
Sponsored by Foit-Albert Associates

Best Public Transportation System
Schalmont Middle School
Sponsored by the Capital District Transportation Authority (CDTA) 

Best Air Transportation Design
Koda Middle School
Sponsored by Albany County Airport Authority

Best Complete Streets Design
Syracuse City Schools
Sponsored by Creighton Manning Engineering, LLP 

ABC Best Design and Construction of a Bridge
North Colonie-Kireina Team
Sponsored by the Association for Bridge Construction and Design (ABCD), Eastern New York Chapter

Best Use of Innovation in Transportation
North Colonie-Rico Puerto Team 
Sponsored by the New York State Society of Professional Engineers (NSPE-NY) 

Most Innovative Transportation Infrastructure
North Colonie-Kiereina team 
Sponsored by Barton & Loguidice, DPC 

Best Green Roadway Design
Hackett Middle School
Sponsored by Valley Paving & Construction

Most Sustainable Transportation Systems
North Colonie-Rivertopia Team
Sponsored by HDR, Inc. 

Best Futuristic Personal Transportation System
Mater Christi School
Sponsored by the Institute of Transportation Engineers (ITE)-New York Upstate Section

Most Innovative Use of Aerial Mapping
St. Thomas the Apostle School
Sponsored by H2H Associates

Excellence in Environmental Stewardship
Coxsackie-Athens Middle School
Sponsored by C.T. Male Associates

Innovative Recycling in Public Places
Voorheesville Public Library
Sponsored by County Waste and Recycling

Best Green Design Model
North Colonie-Tidal City Team
Sponsored by The Chazen Companies

Best Use of Recycled Materials in a Model
North Colonie-Sasnak City Team
Sponsored by McFarland Johnson

Best Planning of Utility Systems
RPI STEP 
Sponsored by Erdman Anthony

Most Innovative Use of renewable Energy
Broadalbin-Perth Middle School
Sponsored by the Albany Society of Engineers Foundation (ASEF) 

Excellence in Efficient Energy Applications
North Colonie-Everland Team
Sponsored by the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), Schenectady Section

Best Management of Water Resources
St. Thomas the Apostle School
Sponsored by ARCADIS

Most Innovative Utility Infrastructure System
North Colonie-Everland Team 
Sponsored by the American Society of Civil Engineers (ASCE) - Mohawk-Hudson Section

Best Planned Future City Award
Coxsackie-Athens Middle School
Sponsored by Bohler Engineering

Most Innovative Use of Green Space for a Community
Gowana Middle School
Sponsored by M.J. Engineering and Land Surveying, P.C.

Most Neighborly City
North Colonie-Rico Puerto Team 
Sponsored by Stewart's Shops

Best Land Surveying Practices 
North Colonie-Everland Team 
Sponsored by NCEES

Best Use of Regional Zoning
Maple Avenue Middle School
Sponsored by Bergmann Associates

Most Innovative Architecture
Gowana Middle School
Sponsored by Camelot Legal Printing

Most Sustainable Building
Farnsworth Middle School
Sponsored by the Construction Specifications Institute (CSI), Eastern NY Chapter

Best City Skyline
North Colonie-Rivertopia Team 
Sponsored by Screen-It, Ltd.

Best Green Architecture
Blessed Sacrament School
Sponsored by Constructive Copy LLC

Best Use of Construction Materials
Lisha Kill Middle School
Sponsored by the D.A. Collins Companies