New York Albany

Regional Coordinator: Diane Bertok

Richard H. O'Rourke Middle School Wins 2020 Future City-Albany Regional Competition

First Place
Sponsored by Capital District Engineers Week
Richard H. O'Rourke Middle School

Second Place
Sponsored by CHA Consulting, Inc.
Broadalbin-Perth Middle School

Third Place
Sponsored by Siemens Industry, Inc.
Hackett Middle School

Fourth Place
Sponsored by American Society of Highway Engineers (ASHE), Albany Section
North Colonie Learning Enrichment Program, Maineland Bay

Fifth Place
Sponsored by American Council of Engineering Companies (ACEC) of New York - Eastern Region
Coxsackie-Athens Middle School

Best Computer Design City
Sponsored by Greenman-Pedersen, Inc. (GPI)
Richard H. O'Rourke Middle School

Best Essay
Sponsored by AECOM
Farnsworth Middle School

Best Model Design
Sponsored by CDM Smith
Coxsackie-Athens Middle School

Best Future City Presentation
Sponsored by The Sage Colleges 
Coxsackie-Athens Middle School

2020 Rookie of the Year
Sponsored by Constructive Copy, LLC
Bought Hills Elementary School

Best City to Live In
Sponsored by American Public Works Association (APWA) 
Broadalbin-Perth Middle School

Most Innovative Moving Part
Sponsored by Stantec Consulting Services, Inc. 
Hackett Middle School

Best Utilization of a Transportation System
Sponsored by Foit-Albert Associates
North Colonie Learning Enrichment Program-Cydro City

Best Public Transportation System
Sponsored by Capital District Transportation Authority (CDTA) 
Gowana Middle School

Best Air Transportation Design
Sponsored by Albany County Airport Authority
Acadia Middle School

Best Complete Streets Design
Sponsored by Creighton Manning Engineering, LLP 
Broadalbin-Perth Middle School

ABCD Best Design Construction of a Bridge
Sponsored by Association for Bridge Construction and Design
St. Thomas the Apostle School

Best Use of Innovation in Transportation
Sponsored by JMT of New York, Inc. 
Gowana Middle School

Most Innovative Transportation Infrastructure
Sponsored by Barton & Loguidice, DPC 
North Colonie Learning Enrichment Program-Hydroville

Best Green Roadway Design
Sponsored by Valley Paving & Construction 
North Colonie Learning Enrichment Program-Leerica City

Most Sustainable Transportation System 
Sponsored by HDR, Inc. 
Farnsworth Middle School

Best Futuristic Personal Transportation System
Sponsored by the Institute of Transportation Engineers (ITE) - New York Upstate Section
Koda Middle School

Most Innovative Water Supply
Sponsored by Bayly's Rentals
North Colonie Learning Enrichment Program-AquaKay City

Excellence in Environmental Stewardship
Sponsored by C.T. Male Associates
Acadia Middle School

Innovative Recycling in Public Places
Sponsored by County Waste and Recycling
North Colonie Learning Enrichment Program-Leerica City

Best Green Design Model
Sponsored by The Chazen Compaies
Richard H. O'Rourke Middle School

Best Use of Recycled Materials in a Model
Sponsored by Capital District Planning Committee
North Colonie Learning Enrichment Program-Maineland Bay

Most Innovative Use of Renewable Energy
Sponsored by Albany Society of Engineers Foundation (ASEF)
Richard H. O'Rourke Middle School

Excellence in Efficient Energy Applications
Sponsored by Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), Schenectady Section
Bought Hills Elementary School

Best Management of Water Resources
Sponsored by ARCADIS
Syracuse City Schools-Spring City

Most Innovative Utility Infrastructure
Sponsored by American Society of Civil Engineers (ASCE), Mohawk-Hudson Section
St. Thomas the Apostle School

Best Planned Future City Award
Sponsored by Camelot Legal Printing
Hackett Middle School

Most Innovative Use of Green Space for a Community
Sponsored by M.J. Engineering and Land Surveying, P.C.
Coxsackie-Athens Middle School

Most Neighborly City
Sponsored by Stewart's Shops
Schalmont Middle School

Best Land Surveying Practices
Sponsored by NCEES
Blessed Sacrament School

Best Use of Regional Zoning
Sponsored by Bergmann Associates
Farnsworth Middle School

Most Sustainable Building
Sponsored by Construction Specifications Institute (CSI), Eastern New York Chapter
Blessed Sacrament School

Best City Skyline
Sponsored by Screen-It, Ltd. 
North Colonie Learning Enrichment Program-Hydroville

Best Green Architecture
Sponsored by CS Arch
Syracuse City Schools-International Innovation

Best Use of Construction Materials
Sponsored by The D.A. Collins Companies
Broadalbin-Perth Middle School