west
midwest
northeast
south
Close
Don't see your location? email us at bknight@futurecity.org or call 877-636-9578

Find My Region
login

Michigan

Regional Coordinator: Allison Marrs

amarrs@esd.org

M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
Sat, 10/18/2014 - 2:30am
Thu, 01/15/2015 - 7:00pm

Michigan

Regional Coordinator: Allison Marrs

amarrs@esd.org

Michigan

 

Registration for the 2014-2015 Future City Competition is now open! Register now by clicking here: http://futurecity.org/register. 

This year the theme is Feeding Future Cities. Select one vegetable and one protein and design a way to grow enough of each within your city limits to feed your citizens.

 

Congratulations to Michigan's own St. John Lutheran of Rochester on their win at the 2014 National Future City Competition!

  More information may be found on our external site www.ESD.org

 Visit our Sponsor Page to view our supporters
Visit our Competition Day Page to view the recent WDIV Channel 4 segment featuring some of our teams. 

2014 National Competition Winner

St. John Lutheran, Rochester, Michigan

2014 Michigan Regional Future City Competition Winners

First Place
St. John Lutheran School, Rochester, MI

Second Place
St. Valentine School, Reford, MI

Third Place
MacArthur K-8 University Academy, Southfield, MI

Fourth Place
Jain Temple of Greater Detroit, Farmington Hills, MI

Fifth Place
Athanasius Kircher Academy, Belleville, MI

 

SPECIAL AWARD WINNERS

Architectural Engineering of an Integrated, High Performing City Award
Sponsored by
Lawrence Technological University

St. John Lutheran School, Rochester

 

ASQ – Quality Improvement Award
Sponsored by
American Society for Quality, Greater Detroit Section 1000

St. John Lutheran School, Rochester

 

Best City for People with Disabilities Award
Sponsored by
Michigan Paralyzed Veterans of America

Athanasius Kircher Academy, Belleville

 

Best Communication System Award
Sponsored by
Society of Women Engineers, Detroit Section

Gompers Middle School-Team 2, Detroit

 

Best Design, Engineering & Construction
Sponsored by
Walbridge

Jain Temple of Greater Detroit, Farmington Hills

 

Best Engineered Project Award
Sponsored by
NTH Consultants, Ltd.

Grand Blanc West Middle School, Grand Blanc

 

Best Essay Award
Sponsored by
Crain’s Detroit Business

MacArthur K-8 University Academy, Southfield

 

Best Futuristic Transportation Award
Sponsored by
DENSO International America, Inc.

MacArthur K-8 University Academy, Southfield

 

Best Land Surveying Practices Award
Sponsored by
National Council of Examiners for Engineering and Surveying

Trinity Lutheran School-Team 2, Utica

 

Best Quality of Life Award
Sponsored by
ESD Institute

St. Valentine School, Redford

 

Best Rookie Team Award
Sponsored by
University of Michigan College of Engineering

Athanasius Kircher Academy, Belleville

 

Best Use of Automation Technology Award
Sponsored by
Patti Engineering

LaPorte Home School, Clarkston

 

Best Use of Energy Award
Sponsored by
DTE Energy Foundation

Crescent Academy International-Team 1, Canton

 

Best Use of Green Principles Award
Sponsored by
U.S. Green Building Council – Detroit Regional Chapter, Green Schools Committee

St. Joseph School, Lake Orion

 

Best Use of Materials Award
Sponsored by
ASM International, Detroit Chapter

Priest Middle School, Detroit

 

Best Use of Alternative or Renewable Fuels Award
Sponsored by
Dürr Systems Inc.

St. John Lutheran School, Rochester 

 

Best Waste Management and Recycling Award
Sponsored by
East Michigan Air & Waste Management Association

Trinity Lutheran School-Team 1, Utica

 

Building with the American Spirit: People,Projects, Communities Award
Sponsored by
Barton Malow Company

MacArthur K-8 University Academy, Southfield

 

City of Tomorrow Award
Sponsored by Booz Allen Hamilton
St. Joseph School, Lake Orion

 

Communities by Design Award
Sponsored by
American Institute of Architects, Michigan

St. John Lutheran School, Rochester

 

Electrotechnology Award
Sponsored by
Institute of Electrical & Electronics Engineers,
Southeast Michigan Chapter

Jain Temple of Greater Detroit, Farmington Hills

 

Herbert W. Link Visionary Award
Sponsored by
Link Engineering Company

St. Joseph School, Lake Orion

 

Incorporation of Plastic Materials Award
Sponsored by
Society of Plastics Engineers, Detroit Section

Trinity Lutheran School-Team 1, Utica

 

Most Healthy Community Award
Sponsored by
Blue Cross Blue Shield Blue Care Network of Michigan

Crescent Academy International-Team 2, Canton

 

Most Holistic Approach
Sponsored by
CH2M HILL

Bates Academy, Detroit

 

People’s Choice Award
Sponsored by
Ford Motor Company Fund

St. John Lutheran School, Rochester

 

Safest City Award
Sponsored by
Hartland Insurance Group, Inc.

St. Valentine School, Redford

 

Sustaining Our Future Award
Sponsored by Golder Associates Inc.
Clippert Academy-Team 1, Detroit

 

Technical Leadership Award
Sponsored by
ESD College of Fellows

Marshall Upper Elementary School Academy, Detroit

 

The William Barclay Parsons Excellence Award
Sponsored by
Parsons Brinckerhoff Michigan, Inc.

Jain Temple of Greater Detroit, Farmington Hills

 

Special Recognition Award
Sponsored by
The Engineering Society of Detroit

Clippert Academy-Team 2, Detroit
Clippert Academy, Team 3, Detroit
Gompers  Middle School-Team 1, Detroit
Muhammad University of Islam-Team 1, Detroit
Muhammad University of Islam-Team 2, Detroit
Muhammad University of Islam-Team 3, Detroit
Marcus Garvey Academy, Detroit

 

Video of the the 2014 winning team at the National Competition

 

See video
Syndicate content